سبک کلاسیک در معماری داخلی2

طراحی داخلی کلاسیک بر اساس نظم، تقارن و تعادل است که مربوط به آرمانهای امپراتوری یونان و روم است. طراحی سبک کلاسیک با هماهنگی، تقارن، دقت زیاد و ظرافت معروف است که ویژگی کلیدی و اصلی این سبک تقارن است. که همه این ویژگی ها از ابتدا و از کوچکترین بخش ها تا آخرین و پیچیده ترین جزئیات کار به صورت کاملا دقیق، درست و ظریف پیش می رود.

عنصر اصلی در سبک کلاسیک، استفاده از نقطه کانونی در مرکز اتاق است که اطراف آن با تعادل بصری شکل می گیرد، به عنوان مثال یک شومینه با یک آینه تزیین شده در بالای آن به همراه میز و صندلی منطبق بر فضا در دو طرف شومینه که به ایجاد نقطه کانونی و مرکزی و تقارن فضا کمک می کنند. شومینه جز موارد ضروری و لاینفک فضاهای کلاسیک به شمار می رود. که این عنصر به عنوان نقطه مرکزی اتاق نشیمن محسوب می شود که به طور کلیشه ای، نمایشی و یا حقیقی باعث گرما بخشی فضای داخلی و نیز ایجاد احساس نزدیکی و جمع شدن افراد به دور هم می شود. نمای شومینه اغلب با سنگ های طبیعی و جزئیات و قطعات فولادی دکور شده است.

سبک کلاسیک در معماری داخلی8

ستون نیز یکی دیگر از ویژگی های طراحی کلاسیک است که مربوط به دوره معماری یونانی و رومی می شود. به این ترتیب خطوط عمودی در فضاهای داخلی، بر روی دیوارها و یا پرده ها میتوانند این ویژگی را نشان دهند و آن را تکرار و تاکید کنند. استفاده از دکوراسیون و تزیینات سبک کلاسیک، علاوه بر رعایت جزییات معمارانه فضا، می تواند برای شناسایی یک فضا به عنوان سبک کلاسیک کمک شایانی کند.
ارتفاع زیاد فضاهای داخلی، ستون های بلند باستانی و قدیمی، پرده های نزدیک به هم و سرتاسری، فراوانی آینه، گلدان و مجسمه های برنزی، دکوراسیون داخلی فضاهای سبک کلاسیک را شامل می شوند.

یکی از قوانین اساسی این سبک، حذف کامل دوگانگی است. که این مساله به دکوراسیون، مبلمان و اکسسوری و لوازم جانبی نیز مربوط می شود.

رنگ

سبک کلاسیک در معماری داخلی3

پالت رنگی سبک طراحی داخلی کلاسیک اغلب از طبیعت الهام گرفته می شود که زیبا و آرامش بخش می باشند: بژ، کرم، خاکستری، طلایی، هلویی، نقره ای، زیتونی و قرمز. سبک کلاسیک با هیجان های اضافی، شارپ بودن و تضاد بیش از حد در فضا منافات دارد. همچنین می توان از انواع مختلفی از رنگ های تنالیته زرد، آبی ها، سبزها، قهوه ای نرم تر و ملایم تر، رنگ های مات مانند خاکستری، قرمز مایل به صورتی و صورتی استفاده کرد. تمامی رنگ ها باید آرام، متین، نرم و گرم باشند و نیز به ایجاد حس صلح طلب، دنج و  آرامش بخش در فضای داخلی کمک کنند.

هنگامی که تمایل به استفاده از رنگ سفید دارید، می توانید نوع مات و تیره آن را انتخاب کنید. می توان با ترکیب رنگ سفید با کمی از رنگ های ملایم و گرم مثل شیری، آن را از حالت خنثی محض به حالت گرمتری نزدیک کرد تا بدین شکل هم فضای گرمتری داشته باشیم و هم از فضای خنثی محض که یادآور سبک مدرن و مینیمال است، فاصله بگیریم.

دیوار

سبک کلاسیک در معماری داخلی4

هنگام تزئین دیوار اغلب از پارچه های دیواری، پانل های دیواری چوبی، کاغذ دیواری با کیفیت بالا با الگوی کلاسیک و نیز اندود گچ استفاده می شود. به طور کلی، استفاده از تعداد محدودی از رنگ ها و مواد و متریال در این سبک بسیار اهمیت دارد. کاغذ دیواری باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد: پارچه ای یا ابریشمی. پانل چوبی نیز باید از چوب گرانبها ساخته شود.

کف و سقف

سبک کلاسیک در معماری داخلی5

سقف بیشتر در رنگ تنالیته سفید و سایه هایی از آن طراحی می شود: رنگ های فیلی، کرم و شیری مثال هایی از آن هستند. باید کاملا صاف و نرم باشد. از عناصر و المان های محبوب و عملا اجباری از دکور سقف، گچ کاری است: تزیینات و کاربندی های پر از جزییات سقف به همراه حاشیه های آن، گرد کردن گوشه ها، محل قرارگیری لوسترها، میل پرده ها، پانل های مختلف که همه و همه می بایست در این بخش به درستی دیده و پرداخته شود. اغلب به جای پرداخت گچ کاری از دکورهای فوم و یا اندود استفاده می شود.

متریال کف در سبک کلاسیک به طور معمول شامل پارکت، لمینت و چوب در انواع و اقسام آن می باشد. در آشپزخانه و یا سرویس بهداشتی می توان از کاشی با تزئین زیاد و یا سنگ طبیعی استفاده کرد.

مبلمان

سبک کلاسیک در معماری داخلی6

خطوط ساده و متقارن – این ها معیار اصلی برای انتخاب مبلمان در سبک کلاسیک هستند. البته گزینه ایده آل این است که مبلمان آنتیک باشد، اما این دسته از مبلمان، بسیار در دسترس عموم قرار ندارد، بنابراین شما می توانید فضای داخلی خود را با مبلمان مدرن و شیک امروزی که در سبک و ظاهر کلاسیک طراحی و ساخته شده اند، دکور کنید. تمام مبلمان باید ظریف، ساده و با دقت انتخاب شود. سبک کلاسیک از شلوغ کاری و ازدحام و شتاب زدگی پرهیز می کند- یک بار به طور کامل با دقت به جزییات توجه کنید تا مبلمان خوبی انتخاب کنید تا بتوانید برای مدت بسیار طولانی از آن لذت ببرید.

مبلمان ساخته شده از چوب و روکش، با رویه شیشه ای و اشکال و فرم های انحنادار جز دکوراسیون داخلی واقعی فضای کلاسیک محسوب می شود. هنگام انتخاب مبلمان نیز می توان به این صورت عمل کرد: مبل های رنگ کرم و یا قهوه ای با تزیینات گل دار و یا خطوط راست و مستقیم بافته شده با رنگ طلایی – که نمونه ای از سبک کلاسیک است.

متریال و پارچه

سبک کلاسیک در معماری داخلی7

پارچه هایی که در سبک طراحی داخلی کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرد، بسیار زیبا و بی نظیر است. برخی از شایع ترین آنها مانند پنبه، کتان، کرباس و مخمل در فضای داخلی کلاسیک استفاده می شود.

کف طبیعی چوب، سنگ یا سنگ مرمر جز بهترین مواد در محیط های به سبک کلاسیک می باشند که به خوبی با طرح های به رنگ طبیعی می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

در هنگام انتخاب مواد و مصالح پایانی کار، ترجیح داده می شود تا از مواد و مصالح طبیعی مانند سنگ مرمر، پارکت، منسوجات با کیفیت بالا استفاده شود. زیرا وظیفه اصلی سبک کلاسیک ایجاد احساس سرور و شادی و ظرافت در داخل فضا است.

چکیده ای از ویژگی های سبک کلاسیک

سبک کلاسیک در معماری داخلی

  • نظم، تقارن و تعادل از ویژگی های اصلی اسن سبک به شمار میرود.
  • معروف به سبک سلطنتی و تجمل گرایی گذشته (دوران روم و یونان باستان)
  • وجود نقطه کانونی در فضا مانند شومینه و یا آینه، با گردآوری مبلمان به دور آنها
  • استفاده از رنگ ها و متریال طبیعی در فضا
  • استفاده از تزیینات بی شمار در فضا به طوریکه در تضاد با سبک مینیمال می باشد.
  • پارچه های طبیعی و شیک

نمونه ای از نمای خارجی سبک کلاسیک

سبک کلاسیک در معماری داخلی1

Leave a Reply

Your email address will not be published.